نقد معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشکیل کمیته «صیانت از فعالان قرآنی»

  • پنج شنبه, 25 آذر 1395 ساعت 12:50

نقد معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشکیل کمیته «صیانت از فعالان قرآنی» معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد کمیته صیانت از نخبگان قرآنی معتقد است که این کمیته راه حل نیست.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری قرآنی ایکنا  در مورد کمیته «صیانت و تعالی نخبگان قرآنی کشور»، گفت: یکی از اشکالات ما این است که راه حل خیلی از معضلات را در ایجاد تشکیلات می‌بینیم.

وی افزود: به زعم دوستان در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و دبیرخانه این شورا و نیز برخی از شخصیت‌ها، شرایط به گونه‌ای است که اگر به مشکلی برخورد کردیم، برای رفع آن باید تشکیلاتی را ایجاد کنیم تا آن مشکل برطرف شود، در صورتی که اینگونه نیست.

حشمتی تصریح کرد: این موضوع نشان از این دارد که یا به آن مشکل واقف نیستیم و یا اینکه باور نکرده‌ایم که همه این مسائل با ایجاد تشکیلات برطرف نخواهد شد، به نظر من نه تنها این معضلات با راه‌اندازی تشکیلات برطرف نمی‌شود که حتی بر معضلات آن حوزه افزوده خواهد شد.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد اظهار کرد: یکی از این موارد بحث کمیته صیانت از فعالان قرآنی است که اگر به این منظور باشد که بخواهیم از رفتارهایی که احیاناً در یک حوزه و یک جمعیت رخ می‌دهد، جلوگیری کنیم،‌ طبیعتاً با ایجاد تشکیلات چنین توقعی نمی‌شود رفت، چون آنها که نمی‌توانند تمام جریانات را رصد کنند، بنابر این کافی نخواهد بود و باید تمهیدات بیشتری داشته باشیم.

رئیس هیئت ۹نفره رسیدگی به موسسات خاطرنشان کرد: به شکل طبیعی در همه اقشار، بزرگان و ریش‌سفیدانی داشته‌ایم که هم اشراف اطلاعاتی و هم اشراف اخلاقی و رفتاری بر مسائل حوزه خود داشته‌اند و خود از مسائلی که به وجود می‌آمد مراقبت می‌کردند. متأسفانه این نوع زیرساخت‌ها را خودمان تخریب کرده‌ایم و بزرگان و خادمان را تخریب می‌کنیم، بعد به فکر می‌افتیم که حالا که بزرگتر نیست و بحرانی به وجود آمده است پس یک تشکیلاتی را راه‌اندازی کنیم.

حشمتی اذعان کرد: تشکیلات، اول با کمیته شروع می‌شود، کمیته نیاز به دبیرخانه و دبیرخانه هم نیاز به بودجه پیدا می‌کند این سلسله مراتب ادامه پیدا خواهد کرد و وقتی که همه اینها برطرف شد از خود معضل غافل شده و بدون راه حل باقی می‌ماند. بنابر این به طرح کمیته صیانت از فعالان قرآنی این دو ایراد اساسی وارد است.

وی با تأکید بر اینکه به عنوان عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی مخالف این طرح هستم، گفت: به اعتقاد من جایگاه این کمیته که قرار است هیئت رسیدگی به امور موسسات باشد نیز دارای اشکال است. با اینکه رئیس هئیت ۹نفره رسیدگی به موسسات هستم و قاعدتاً باید موافق این طرح باشم اما به اعتقاد من این دو موضوع هیچ سنخیتی با هم ندارند و هیئت تنها وظیفه رسیدگی به موسسات را دارد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که چه پیشنهاد جایگزینی برای این طرح دارید؟ به موضوع انجمن خادمان قرآن اشاره کرد و گفت: پیشنهاد جایگزین من این است که انجمن خادمان قرآن که با حضور برجستگان قرآنی از جمله مراجع عظام تقلید راه اندازی شده است به جای این کمیته مورد توجه قرار دهیم. این انجمن هشت مجمع تخصصی دارد که در حوزه قرآنی تخصص‌های مختلف را گرد هم جمع کرده‌اند و همه نخبگان و خبرگان قرآنی در هر کدام مجمع‌ها حضور دارند.

حشمتی افزود: شاید بهترین جایگاه برای صیانت از فعالان قرآنی خود خادمان قرآن هستند که از جهت سنی،‌ سوادی، پیشکسوتی و سابقه ارجح هستند.

حشمتی بیان کرد: پیشنهاد من این است که اگر می‌خواهیم کمیته صیانت را به جایی ارجاع دهیم اول مجامع خادمان قرآن را مورد توجه قرار دهیم. این انجمن نه تنها از رفتار قرآنی‌ها صیانت و مراقبت می‌کنند بلکه حتی در حوزه‌های تخصصی نظر و رأی داشته و اظهارنظر خواهند کرد.

وی اذعان کرد: ما توقع داریم همه مسائل و مشکلات را دولت و سازمان‌های دولتی و با بودجه دولتی حل و فصل کنند که به اعتقاد من این راه درست نیست. راه منطقی‌تر این است که به حوزه‌های تخصصی که مرجع واقعی در آن رشته هستند رسمیت بدهیم.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد بیان کرد: به اعتقاد من در این شرایط راه‌اندازی کمیته صیانت کارکردی نمی‌تواند داشته باشد و به عنوان رئیس هیئت رسیدگی به امور موسسات و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعتقاد دارم که راه درستی را در پیش نگرفته‌ایم و تنها یک تشکیلات بر تشکیلات دیگر بنا می‌نهیم بدون اینکه معضلی را حل و فصل کنیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درباره ی قرآن و عترت

quranدستیابی به جامعه ای متمسک به قرآن و عترت و برخوردار از ایمان و عمل صالح، تحقق اندیشه‌های معمار بزرگ انقلاب اسلامی رضوان الله تعالی علیه و رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله العالی در گسترش فرهنگ حیات بخش قرآن کریم، و ارتقای ایران به کشوری توسعه یافته با هویتی اسلامی- انقلابی، در گرو عزم ملی و اراده هماهنگ مدیران ارشد نظام برای توسعه فرهنگ قرآنی است . فرهنگی که باید متأثر از قرآن و حاکم بر بینش ها، نگرش ها و رفتارهای فردی و اجتماعی بوده و در کلیه سطوح سیاست گذاری و برنامه ریزی نظام جمهوری اسلامی جاری باشد.